Zakladatel ODS v N.Jičíně Vlastimil Šimík

Do listopadu 1989 nebyl členem žádné politické strany. Půl roku před listopadem 1989 se účastnil založení nezávislé iniciativy, tato činnost byla sice krátká a amatérská, ale její výhoda se ukázala v listopadu 1989, kdy tato iniciativa byla základem novojičínského Občanského fóra (OF), které pak organizovalo manifestace na náměstí, generální stávku, spojení s OF v novojičínských závodech a spojení s OF v jiných městech okresu.

Po rozpadu OF zakládal ODS v N.Jičíně a do roku 1994 pak byl předsedou místního sdružení. V roce 1997, před t.z. sarajevským atentátem členství v ODS ukončil, neboť místní sdružení ODS Nový Jičín nebylo ochotno se vypořádat s takovými členy, kteří prokazatelně využívali veřejných funkcí k osobním zájmům.

V říjnu 1999 opět vstoupil do ODS a 16.listopadu 1999, tedy vpředvečer desátého výročí listopadových událostí byl z místního sdružení ODS vyloučen pro kritiku spolupráce novojičínské ODS s komunisty na radnici, kdy se takto vyslovil před pracovníkem ČT Ostrava a ten informoval své přátelé z novojičínské ODS o obsahu tohoto rozhovoru.

V červnu 2000 republikový smírčí výbor ODS vyloučení zrušil s tím, že kritika spolupráce členů ODS s komunisty není v rozporu se stanovami ODS s odvoláním na X. kongres ODS, který odsoudil koalice ODS s KSČM na radnicích. V ODS je dosud, kolaborace novojičínské ODS s komunisty v městské radě trvala až do voleb v roce 2002.