Koalice ODS, KDU-ČSL a KSČM

Vzpomínáte na tyto plakáty ODS před volbami ? V demokratickém systému je naprosto přirozené, že po volbách nemá žádná strana potřebnou většinu a tudíž se dvě či více stran dohodnou na vzájemné podpoře svých kandidátů, což v případě komunálních voleb jsou místa starosty, jeho zástupců a členů městské rady. Bývá obecným pravidlem, že se dohodnou strany politicky bližší, pravo - středové nebo levo - středové, pouze v případě nedostatečného počtu mandátů jednotlivých stran se uzavírají koalice pravo - levé.

Pro zvolení kandidáta v městském zastupitelstvu v N.Jičíně čítajícím celkem 29 členů bylo potřeba nejméně 15 hlasů. Z výsledků voleb v roce 1998 mohla dosavadní koalice ODS, KDU-ČSL a zelení, pokračovat i po volbách s většinou 16 ti hlasů, případně s podporou nezávislých a US s většinou 18 ti hlasů, což je naprosto bezpečná většina. Jenže to se zřejmě zdálo lidem, kteří povolební koalici domlouvali málo, sobě blízké strany neoslovili a do koalice přibrali další politickou stranu z opačného pólu politického spektra - KSČM.

Zde nelze nevzpomenout, že ještě po volbách v roce 1994 byl při koaličních jednáních starosta p.Wessely natolik antikomunistický, že chtěl vědět, kdo bude za dohodnutou koalici dávat návrhy s obavou, aby nebyl navržen komunisty, aby po čtyřech letech s nimi uzavřel koalici a dohodu. Naprosto lapidárně to veřejnosti osvětlil místostarosta I.Týle, když potvrdil, že se jedná o "účelovou koalici, která jim má zajistit klid na práci".

Týdeník Region ze dne 18.1.2000 (červeně zvýrazněno) :Pomineme-li slova připomínající slovník komunistických pohlavárů, tak "klid na práci" jim na celé volební období zajišťovala i koalice jiná, politicky logičtější. Aby toho nebylo dosti, tak za půl roku se v souvislosti s výsledky krajských voleb p.Týle zděsil, kolik hlasů komunisté dostali. Zděsil se tedy preferencí svého koaličního partnera, který mu zajišťuje klidné sezení v místostarostenské židli na čtyři roky a ani jemu, ani jeho další spolustraníkům z ODS nevadí, že X. kongres ODS v listopadu 1999, což je vrcholný orgán ODS, odsoudil setrvání členů své strany v koalicích na těch radnicích, do nichž vstoupili s vědomím, že budou koaličními partnery KSČM a vyzval všechny své organizace, aby učinily vše pro soustavnou izolaci komunistů ve svých regionech.


A tak je evidentní, že nikoliv zásady a principy vedly naše zvolené kandidáty po volbách k rozhodování o vzájemné podpoře, ale touha zajistit si židli a s tím spojené postavení a moc. Proto uzavřeli onu naprosto politicky bezcharakterní koalici a naskýtá se otázka, zdali je slušný a charakterní ten, kdo je takového kroku schopen.

Příbuzná témata :
Jak to s tou koalicí s KSČM bylo?
Vážně míněné usnesení nebo mlácení prázdné slámy ?
Mítink ODS v N.Jičíně

(Vl)