Návrat na hlavní stranu Otevřít příspěvky roku 2011

Jak to s tou koalicí s KSČM bylo?

Jelikož se množí dotazy na redakci Samizdatu a taky dohady v různých diskuzích, včetně té sociální, jak to s tou koalicí s komunisty v N.Jičíně vlastně je, zda již zde nebyla někdy v minulosti po revoluci, bude potřeba některé náležitosti objasnit a dokladovat.

Již v roce 1998 až 2002 utvořili koalici s KSČM politické subjekty ODS, KDU-ČSL a SZ. Nestalo se tak navíc z vynucení nějakého tísňového výsledku voleb a proto byl tento počin chápan jako bezcharakterní. Koaliční partneři KSČM se to tehdy snažili různě omluvit a celou koalici zbagatelizovat asi stejným způsobem jako nyní předseda ODS v N.Jičíně - M.Šturm, že vlastně p.Konvičková (KSČM) do rady jen docházela.


Místostarosta I.Týle koalici s komunisty veřejně obhajoval slovy : "Samozřejmě, že je to čistě účelová koalice. Ale právě proto, aby byla zajištěna stabilita a bezproblémový chod města ..." (celý novinový článek)

Po celé volební období byli zástupci demokratických stran (ODS a KDU-ČSL) vyzývání písemně, manifestačně a samozřejmě ústně, aby tuto koalici ukončili, o čemž svědčí i tyto písemnosti :


Zde je urgence původní výzvy, která byla rovněž zaslána na KDU-ČSL a zůstala bez odpovědi :


Po těchto písemnostech odpověděla KDU-ČSL, respektive její předseda A.Urban (nezaměňovat s M.Urbanem), že s KSČM písemnou koaliční usmlouv uzavřenou nemají. Z ODS nepřišla odpověď žádná, ale za kritiku této koalice s KSČM byl její zakládající člen ODS p.Šimík vyloučen ze strany.

(MU)